Chleb z mąki orkiszowej to zdrowa i smaczna alternatywa dla tradycyjnego pieczywa. Mąka orkiszowa zawiera więcej białka, błonnika i mikroelementów niż mąka pszenna. Dzięki temu chleb ma niższy indeks glikemiczny i dostarcza organizmowi więcej wartości odżywczych. Tego rodzaju pieczywo można przygotować samodzielnie w domu, bez konieczności długiego wyrabiania ciasta. Wystarczy zmieszać składniki z instant drożdżami i odczekać aż wyrośnie. Ten przepis pokazuje jak łatwo upiec smaczny domowy chleb orkiszowy.
Kluczowe wnioski:- Chleb z mąki orkiszowej jest zdrowszy niż tradycyjny ze względu na większą zawartość białka i błonnika.
- Mąka orkiszowa zawiera cenne mikroelementy korzystne dla organizmu.
- Chleb z mąki orkiszowej można łatwo upiec samodzielnie w warunkach domowych z instant drożdżami.
- Przepis nie wymaga długiego wyrabiania ciasta, dzięki czemu przygotowanie chleba jest proste.
- Domowy chleb orkiszowy jest smaczną i zdrowszą alternatywą dla pieczywa pszennego.
Składniki na wypiek chleba z mąki orkiszowej
Do przygotowania chleba z mąki orkiszowej będziesz potrzebować następujących składników:
- mąka orkiszowa - podstawa naszego pieczywa
- woda - najlepiej letnia
- drożdże instant - ułatwiają wyrastanie ciasta
- sól
- olej roślinny np. słonecznikowy
Mąka orkiszowa zawiera więcej błonnika, minerałów i witamin niż zwykła mąka pszenna. Dlatego chleb na bazie mąki orkiszowej będzie zdrowszy i bogatszy w składniki odżywcze. Drożdże instant z kolei wystarczy zalać ciepłą wodą i aktywują się, przyspieszając cały proces. Olej roślinny zapewni nam miękkość pieczywa, a sól podkreśli smak.
Jakie typy mąki orkiszowej wykorzystać do wypieku?
Do domowego wypieku chleba najlepiej sprawdzi się mąka orkiszowa pełnoziarnista lub razowa. Zawierają one zewnętrzne warstwy błonnika, dzięki czemu nasz chleb będzie bardziej zdrowy. Gotową i przesiewana mąka orkiszowa ma więcej skrobi, przez co chleb może być mniej chrupki i szybciej czerstwieje.
Zamiast samej mąki orkiszowej do wypieku chleba często dodaje się też niewielką ilość mąki pszennej typ 500 lub 550. Poprawia to strukturę ciasta i sprawia, że łatwiej przygotować chleb. Można dodać także otręby lub pestki, by wzbogacić wartość odżywczą.
Mieszanie składników na chleb orkiszowy z drożdżami
Aby przygotować ciasto na chleb orkiszowy, musimy najpierw połączyć ze sobą wszystkie składniki. W pierwszej kolejności aktywujemy drożdże instant, mieszając je z ciepłą wodą i odczekując ok. 10 minut. Często producenci podają dokładny przelicznik wody i drożdży na opakowaniu.
Następnie dodajemy mąkę orkiszową (i ewentualnie pszenną) w misce, a także olej, sól i wcześniej przygotowane rozczyn z wodą i drożdżami. Całość mieszamy łyżką lub zagniatacza hakową przymocowaną do miksera.
Składnik | Ilość |
Mąka orkiszowa | 500 g |
Mąka pszenna typ 500 | 100 g (opcjonalnie) |
Drożdże instant | 2 opakowania |
Woda | 300 ml |
Zamiast drożdży instant można wykorzystać świeże drożdże. Potrzeba wtedy zmieszać je z odrobiną mąki i cukru, by wytworzył się rozczyn.
Z połączenia wszystkich składników powinno powstać elastyczne, wilgotne ciasto. Jego konsystencja przypomina bardziej ciasto na bułki niż na chleb pszenny. Może być trochę przyklejające się do dłoni podczas wyrabiania.
Czytaj więcej:Ciasto z warzywami: Prosty przepis na zdrowy i smaczny obiad
Wyrabianie ciasta na chleb z mąki orkiszowej
Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników, przechodzimy do wyrabiania ciasta na chleb orkiszowy. Możemy wykonać to ręcznie lub mechanicznie przy pomocy hakowej zagniatarki.
Ręczne wyrabianie polega na energicznym mieszaniu i ugniataniu ciasta przez kilka minut. Dzięki temu uwalniamy glutenu z mąki i ciasto lepiej się spaja. Przy zastosowaniu miksera proces jest znacznie krótszy, ale też mniej dokładny. Wybierając mechaniczne wyrabianie, warto po odłączeniu miksera popracować z ciastem jeszcze przez minutę ręcznie.
Jak sprawdzić, czy ciasto jest dobrze wyrobione?
O prawidłowym wyrobieniu świadczy jednolita, gładka struktura ciasta o odpowiedniej konsystencji. Dobrze wyrobione ciasto na chleb orkiszowy powinno być elastyczne i nie przywierać do dłoni.
Sprawdzamy wyrabianie ciasta poprzez pociągnięcie go palcami. Po ich rozciągnięciu ciasto powinno wrócić do pierwotnego kształtu. Jeśli pozostaje rozciągnięte, konieczne jest dalsze wyrabianie. Również podczas wykonywania kukiełki z ciasta powinno ono być elastyczne i rozciągliwe bez pękania.
Wstawienie ciasta do foremki na chleb orkiszowy
Po odpowiednim wyrobieniu, ciasto na chleb z mąki orkiszowej powinno odpocząć. Przekładamy je do miski wysmarowanej oliwą, przykrywamy ściereczką lub folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na około godzinę.
Gdy podwoi swoją objętość, wysypujemy mąką foremkę do pieczenia, przekładamy do niej wyrośnięte ciasto i ugniatamy dłońmi, by równo wypełniło całą formę. Wygładzamy wierzch i nacinamy ostrym nożem. Możemy też wierzchnią warstwę ciasta posmarować wodą, co uzyskamy błyszczący wygląd skórki.
Pieczenie chleba z mąki orkiszowej w piekarniku
Chleb orkiszowy pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury około 200 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest dobre rozgrzanie piekarnika, bez tego chleb może opaść. Przed wstawieniem formy, nagrzewamy piekarnik przez co najmniej 10 minut.
Foremkę z ciastem układamy na blasze oraz wstawiamy do gorącego piekarnika na dolnej półce. Chleb orkiszowy pieczemy przez około 40-50 minut do zarumienienia na złoty kolor. Po upływie połowy czasu warto go obrócić, by równomiernie się upiekł.
Jak sprawdzić, czy chleb jest upieczony?
Aby upewnić się, że nasz chlebek jest już gotowy do wyjęcia z piekarnika, wykonujemy tzw. próbę drewnianym patyczkiem. W tym celu nakłuwamy nim boczną ściankę chleba. Jeśli po wyjęciu patyczka nie ma na nim śladów surowego ciasta, znaczy, że wypiek jest już upieczony i możemy go wyciągnąć z piekarnika.
Wyjmowanie upieczonego chleba orkiszowego z formy
Po upieczeniu chleb z mąki orkiszowej powinien mieć złocisty kolor i dobrze wyrośnięty kształt. Wyciągamy go z piekarnika i wyjmujemy formę.
Przez około 5 minut studzimy chleb w formie. Następnie uchylamy obręcz foremki i wyjmujemy ostrożnie całą bryłę na kratkę do studzenia.
Gorący chleb orkiszowy najlepiej pozostawić do ostygnięcia bez przykrycia, co umożliwi odparowanie wilgoci. Po około godzinie będzie gotowy do krojenia i można go posmarować np. masłem lub olejem, by nie wysychał.
Podsumowanie
Chleb z mąki orkiszowej na drożdżach instant to smaczna i zdrowa alternatywa dla tradycyjnego pieczywa. Mąka orkiszowa dostarcza więcej wartości odżywczych niż zwykła pszienna. Dodatek drożdży instant pozwala na szybkie wyrośnięcie ciasta bez konieczności przygotowywania zaczynu. Przepis na chleb orkiszowy jest prosty - wystarczy wymieszać składniki, odczekać do wyrośnięcia ciasta i upiec w piekarniku. Taki domowy chleb będzie pyszny i zdrowszy od kupnego.
Chleb na bazie mąki orkiszowej typ 2000 z drożdżami instant również nie sprawi problemów amatorom pieczenia. Mąka orkiszowa zapewnia wartości odżywcze i charakterystyczny smak, a dodatek drożdży instant i niewielka ilość mąki pszennej ułatwia przygotowanie ciasta oraz polepsza jego strukturę. Taki chleb będzie bardzo smaczny, zdrowy i sycący.